Podrží Goldschmidt Izidora? Kubish tak už spravil!

Historici alebo len jej priaznivci, ktorí študovali vzostup nacistickej strany v Nemecku, si určite s úsmevom spomínajú na zástupcu prezidenta berlínskeho policajného zboru Bernharda Weissa. Pre jeho židovský pôvod s ním viedol toho času berlínsky gaulleiter nacistiskej strany Jozef Goebbels neustále malé vojny. Bolo pre Goebbelsa náročné bojovať s niekým, kto drží v meste moc a spôsobuje mu neustále nepríjemnosti. Goebbels Bernharda Weissa ale prevyšoval v intelekte.

Vo svojom časopise Weissa nacisti karikaturizovali a aby obišli vtedajšie prísnejšie zákony na ochranu cti, tak Bernhardovi Weissovi vymysleli „krycie“ meno „IZIDOR“. Pri jednom z mnohých súdnych sporov, ktoré Izidor s Goebbelsom mal, bol Goebbels odsúdený k finančnej pokute za úražku na cti. Vraj karikatúra osla – Izidora má znázorňovať spomínaného policajného šéfa. Odsudzujúci verdikt súdu si Goebbels na ďalší deň vysvetlil vo svojich novinách po svojom: „Sudca súhlasí s tým, že osol skutočne vyzerá ako Izidor.“ Takže v konečnom dôsledku vyhral Goebbels. Keď nakoniec nacisti v Nemecku prevzali moc, Izidor veľmi rýchlo emigroval.

Presne tieto pasáže moderných dejín sa mi vybavili, keď som počul v správach, že otec súčasného ministra financií SR IZIDOR Počiatek sa má stať veľvyslancom v Indonézii. Môj netaktný úsmev z (môjho pohľadu) komického mena ale rýchlo zmizol, keď správa pokračovala tým, že 75-ročný IZIDOR Počiatek je bývalý agent Štb. IZIDOR vyštudoval Inštitút medzinárodných vzťahov v Moskve – školu marxistických diplomatov. V roku 1961, keď odchádzal na veľvyslanectvo do Indonézie, ho zaevidovali ako spolupracovníka zahraničnej rozviedky (1. správy ŠtB). Zvolil si krycie meno Pavka.

Z Indonézie odišiel v roku 1965. V roku 1970 ho vyhodili zo strany a tiež prepustili z diplomacie. Stal sa vedúcim oddelenia zahraničných stykov v Československej televízii, neskôr vedúcim jej tlačového oddelenia. V roku 1972 skončil v televízii aj v ŠtB. O rok na to sa stal kandidátom tajnej spolupráce 2. správy ŠtB (boj kontrarozviedky s vonkajším nepriateľom), a v roku 1974 bol agentom s menom Marec, neskôr fungoval aj pod menom Taurus. ŠtB s IZIDOROM Počiatkom rozviazala spoluprácu v roku 1988. Dostal od nej na odmenách 30 500 korún.

Počiatek sa po premenovaní komunistov na demokratov vrátil do diplomacie. Bol československým veľvyslancom v Indonézii. V súčasnosti sa chce na toto miesto vrátiť. Na to ale potrebuje previerku Národného bezpečnostného úradu. Minister zahraničia Ján Kubiš sa Izidora, ktorého pozná minimálne 10 rokov, zastal. Niet divu, veď je to rovnaká krvná skupina, bývalý člen komunistickej strany a tiež dôverník ŠtB.

NBÚ nechcel potvrdiť, či Ministerstvo zahraničných vecí požiadalo o previerku pre Počiatka ako budúceho veľvyslanca. Počiatek pre Hospodárske noviny uviedol, že ho už preverujú. Je dosť veľké riziko, že starý eštebák túto previerku dostane. Šéfom kancelárie NBÚ je totiž Ivan GOLDSCHMIDT a ten pre SITA už preventívne uviedol, že spolupráca s ŠtB nemusí znamenať, že previerku nedostane.

Kedysi bola pri moci šľachta, dnes sú to izidorovskí eštebáci.

Reklamy
%d bloggers like this: