Brusel ožiarený debilizmom alebo len lobingom nadnárodných krýs?

Pouličná lampa, ilustračný obrázok (zdroj: BEO.sk)Naša skvelá modro-žltá klietka – Európska únia – presnejšie poslanci Európskeho parlamentu, ktorí sú v „ideálne blízkom“ styku s občanmi, prichádzajú opäť so „skvelým návrhom“: vydať legislatívne nariadenie, ktoré by v priebehu pár rokov malo znemožniť používať žiarovky. Tie by mali nahradiť za posledné roky tak propagované žiarivky.

Cena žiariviek je niekoľkonásobne vyššia ako u žiaroviek, avšak reklama na žiarivky tvrdí, že spotrebuje oveľa menej energie a má oveľa vyššiu životnosť. Takže v konečnom dôsledku je používanie žiariviek ekonomickejšie. Nuž, ľahko overiteľná matematika, ktorá samotná donúti sedliacky rozum, aby preferoval žiarivky.

Je však nezmyslom, aby žiarovky zmizli úplne, lebo žiarivky majú množstvo nevýhod, pre ktoré nie sú schopné žiarovky nahradiť.

Tak napríklad toľko propagovaná ekonomickosť žiariviek platí iba vtedy, ak svietia neprerušovane niekoľko hodín. Pokiaľ sa zapínajú často na krátky čas, ich životnosť sa výrazne znižuje a náklady sa nevrátia. Najmä pre záchod a kúpeľňu sú preto stále vhodnejšie klasické žiarovky.

Žiarivkám tiež chýba teplotná adaptabilita: spravidla bývajú optimalizované pre izbovú teplotu – ich používanie v exteriéri, ktoré má väčšinu roku výrazne inú teplotu, znižuje ich svietivosť. Nevýhodou je tiež obmedzenosť farebného spektra, ktorá je u žiariviek oveľa väčšia ako u klasických žiaroviek. Tých negatív je určite oveľa viac. Predpokladám, že žiarivky horšie pôsobia na ľudské oko a tiež môžu spôsobovať vypadávanie vlasov, podobne ako neónové svietidlá.

Dnes sa veľa hovorí o tzv. elektromagnetickom smogu, ktorému mnohí odborníci pripisujú skryté a silné negatívne pôsobenie na zdravie človeka. Preto používateľov žiariviek iste nepoteší informácia, že toto elektromagnetické žiarenie sa dá ľahko namerať aj vo vzdialenosti väčšej ako jeden meter od žiariviek.

Predpokladám, že to nebude elektromagnetické žiarenie pochádzajúce zo žiariviek, ktoré by spôsobovalo v Európskom parlamente stratu súdnosti a kritického myslenia. Bude to skôr lobing nadnárodných elektronických gigantov ako napr. Philips, ktorému by tak mnohonásobne vzrástli zisky pri takomto nezmyselnom nariadení.

Hoci predpokladám, že takto nezmyselný návrh neprejde, chcel som na tomto príklade vyvrátiť dva predsudky u niektorých „euronadšencov“:

1. európsky parlament nepredstavuje nejakú elitu európskych národov, ale iba obyčajných politikov, ktorí nevedia preraziť v užšej konfrontácii s občanmi svojho štátu a

2. Európsky parlament pre svoju „nedostupnosť“ nie je zďaleka imúnny voči lobingu ako si to niektorí ľudia myslia a stavajú na tom svoje utopické politicko-sociologické koncepcie.

Reklamy
%d bloggers like this: