Nový týždenník Žurnál: modrá pod červeným závojom

15. marca vyšlo prvé číslo nového týždenníka s názvom Žurnál. Predchádzala mu kampaň „Uvidíte, kto v tom má prsty.“ No málokto ozaj uvidel. Žurnál od svojho začiatku nasadil vysokú latku – články o zaujímavých témach. Minimum bulváru, dá sa povedať, žiaden. Výborná práca s fotografiami, ktorým je venovaný široký priestor. Trochu tu absentuje priame spravodajstvo. Ale ako je to s politickou orientáciou?

Táto otázka trápi mnohých, ale odpoveď si dokáže dať málokto. A to napriek tomu, že článkov venujúcich sa politike je tam dostatok. Autori s politickými témami pracujú navonok tak neutrálne, že neurazia nikoho. Tiež ostatné citlivé témy sú spracovávané „nezaujato“. Málokto vie ale čítať medzi riadkami.

Nový týždenník Žurnál si získa všetkých, ktorých omrzelo čítať týždenník primitívneho bulváru o tom, kto má koľko miliónov, aké drahé auto, kde si stavia vilu a koľko plastických operácií absolvoval. Tiež si Žurnál získa tých, ktorí by týždenník plný jedu z muchotrávok, ktorí najväčších vojnových zločincov vykresľuje ako mierotvorcov, použili radšej ako toaletný papier.

Toto prázdne miesto asi dokáže Žurnál vyplniť: ľudový názov, štýl a úroveň písania uspokojuje masový priemer a tá ľudová červená je ako šitá pre voličov súčasnej vládnej strany s najväčšími preferenciami, ktorým už ani tá postmarxistická Pravda veľmi nelahodí. Je tu však jeden háčik: kto vie čítať medzi riadkami, uvedomí si, že politicky je Žurnál pravicový – modrý.

Predpokladám, že toto smerovanie sa postupne v ďalších číslach mierne vyostrí, ale nebude nikdy priamo viditeľné – skôr naopak. Úlohou Žurnálu bude tých minimálne 30 % vlažných z populácie Slovenska, ktorí na voľbách nehlasujú podľa svetonázoru, ale podľa počasia, pretiahnuť do modrého tábora. Bude to pomalá práca s miernym profilovaním svetonázoru – avšak Žurnál má na to čas – minimálne 3 roky. Mňa teda neprekvapí, ak budeme počuť o aférach, ako v pozadí Žurnálu stojí finančná skupina SDKÚ.

Reklamy
%d bloggers like this: