Koniec jednej frašky a pokračovanie oslobodzujúceho boja

Po dlhotrvajúcej fraške včera odsúdil súd irackého exprezidenta Saddáma Husajna v metropole Bagdad na smrť obesením za zločiny proti ľudskosti. Ten po vynesení verdiktu zvolal: „Alah je veľký. Boh ochraňuj národ!“ Vysoký tribunál rovnako na trest smrti obesením odsúdil aj bývalého predsedu Revolučného súdu Awadom Hamída al-Banderom a Husajnovho nevlastného brata a bývalého šéfa tajnej služby barzána Ibrahíma at-Tikríta.

Súd ich uznal vinnými na masakre 148 Šiítov z dediny Dudžajl z roku 1982. S touto masakrou vtedajší režim reagoval na neúspešný pokus o atentát na Saddáma Husajna.

Bývalého viceprezidenta Tahá Jásina Ramadána odsúdili na doživotný trest odňatia slobody.

Saddám vyhlásil, že ak ho odsúdia na smrť, zaslúži si popravnú čatu, pretože je predstaviteľom armády.

Reakcie predstaviteľov moci vo svete boli rôzne. Nerátajúc bábkovú vládu Iraku, lojálnymi spojencami svinstvu, chaosu a vraždeniu ostali už len VEĽKA BRITÁNIA slovami ministerky zahraničných vecí Margarety Beckettovej, HOLANDSKO slovami premiéra Jana Petra Balkenendea a AUSTRÁLIA, kde minister zahraničných vecí Alexander Downer nazval Saddáma „zlovestným tyranom“.

Na druhej strane je tu Čína, ktorá na svojej hlavnej spravodajskej webovej stránke Sina.com uvádza: „Saddám je hrdinom arabského sveta. Je legálne zvoleným prezidentom, ale dnes bol odsúdený na smrť okupantmi a fraškovitou vládou.“

Organizácia Amnesty International dnes ostro skritizovala priebeh procesu, podľa nej prácu súdu poznamenali vážne nedostatky a nespĺňa náležitosti spravodlivosti či nestrannosti.

Väčšina štátov Európskej únie, vrátane Slovenska, rozsudok odsúdila vzhľadom k tomu, že EÚ neuznáva inštitút trestu smrti. Rusko nezaujalo priamy postoj, len poukázalo na možné vyhrotenie situácie v Iraku.

Masmédiá, ktoré sú spoluzodpovedné za výraznú manipuláciu verejnej mienky v priklonení sa k vojenskej agresii na Irak, sa opäť snažili zavádzať a prinášali správy o tom, ako Iračania trest smrti pre Saddáma vítajú, klasicky sa opierajúc o tvrdenia 3 ľudí z mnohomiliónového národa. Aké má však iracký ľud skutočné pocity? V Tikríte, odkiaľ exprezident pochádza, aj napriek okupácii, malo odvahu kráčať vyše 1000 ľudí hlavnými ulicami držiac Saddámove podobizne a skandujúc: „My ťa pomstíme, Saddám!“ V Mosule, nábožensky zmiešanom meste severne od Bagdadu, sa ľudia pýtali, kto zo súčasných lídrov bude odsúdený za vraždy, ktoré sa teraz každý deň dejú v Iraku.

Pripomeňme, že počas vlády Saddáma Husajna bol v Iraku poriadok. Americká zahraničná politika spustila kampaň, v ktorej obviňovala Irak z vlastnenia zbraní hromadného ničenia, ktoré sa chystá použiť na svet. Bábkové vlády, ktoré v tom čase ovládala rovnaká skupina ako americkú zahraničnú politiku, sa zapojila do napadnutia suverénneho štátu, počas ktorého došlo k obrovským materiálnym škodám, ale najmä prišlo o život k dnešnému dňu minimálne 655 000 obyvateľov Iraku. Avšak zbrane hromadného ničenia sa dodnes nepodarilo nájsť. Dnes je v Iraku bábková vláda, obyvateľstvo sa zmieta v obrovskej biede a časté sú útoky zo strany irackých vlastencov, ktorí povstávajú proti okupantom a ich napomáhačom.

Tí, čo poznajú praktiky „demokratických“ mocí z nedávnej aj vzdialenejšej minulosti, vedia, že sa môžeme pokojne domnievať, že súdený Husajn nemusí byť skutočný, ako je známe, mal viacerých dvojníkov. V posolstve, ktoré podľa agentúry AP adresoval Saddám irackému ľudu, je výzva Iračanom, aby sa nepomstievali vojakom aliancie a príslušníkom ich národov a jeho hlavný obhajca Chalíl al-Dulajmí informoval o tom, ako bývalý prezident vyzval iracký národ, aby sa zriekol sektárskeho násilia, ktoré sužuje krajinu. Pritom je právom každého príslušníka národa povstať proti svojmu okupantovi a tento boj bude určite naďalej pokračovať.

Saddám Husajn dostal trest smrti obesením za 148 zavraždených Šiítov. Aký trest si zaslúžia tí, čo sú zodpovední za vyše 655 000 zabitých irackých ľudí? Mimochodom, toto decimovanie irackého ľudu podporili aj poslanci parlamentu Slovenskej republiky.

Zdroje: AFP, AP, stoertebeker.net, TASR

Reklamy
%d bloggers like this: